Home Opis ras Mastif Pirenejski O rasie Mastif Pirenejski
Ostatnia aktualizacja:
07-03-2014 14:58
Mastif Pirenejski
(Pyrenean Mastiff, Perro Mastin del Pireneo, Mastin del Pirineo, Mastin d'Aragon, Mastin Navarro)

Mastif Pirenejski to bardzo duży, masywny i kudłaty pies o proporcjonalnej budowie ciała, dużej głowie, mocnych łapach i obfitym podgardlu. Umaszczenie zawsze białe z nieregularnie rozmieszczonymi łatami na ciele w kolorach: złotym, beżowym, szarym i czarnym. Każdy MP musi mieć charakterystyczną, dobrze zaznaczoną maskę na głowie i wokół oczu. Łapy i ogon powinny być białe.
Jest to aktywny pies, niezwykle czujny i pewny siebie, który odstrasza nieproszonych gości zarówno swoim imponującym wyglądem jak i charakterystycznym, głębokim i tubalnym głosem, wydobywającym się z głębi klatki piersiowej. Nie ma mowy żeby wpuścił nieproszonych gości na terytorium, którego strzeże. Jest to pies, który otwarcie pokazuje swoje intencje, mocno zniechęcając potencjalnego obcego przed wejściem na teren posesji - tylko całkowity desperat zaryzykuje wkroczenie na "zakazany teren". Bardzo zwinny i szybki, ciekawski - zawsze pierwszy na miejscu zdarzenia , niezależny i niesamowicie inteligentny, przy tym stosunkowo łatwy do ułożenia. To bardzo bystry i inteligentny pies, który łatwo się uczy i w mig zapamiętuje pozytywne skojarzenia. Stróżowanie i obronę ma we krwi, więc nie wymaga szkolenia w tym zakresie. Jednak z uwagi na to, iż Mastif Pirenejski jest bardzo dużym psem z charakterem, warto poddać go chociaż podstawowemu szkoleniu posłuszeństwa, bo jak to mówią czym skorupka za młodu nasiąknie.
Jest to pies rodzinny i oddany bez reszty swoim właścicielom, w obliczu zagrożenia jest zdecydowany i nie cofnie się przed niczym, żeby obronić swojego pana i jego dobytek. Pomimo swoich gabarytów i świadomości siły jaką posiada, nigdy nie bywa agresywny przez potrzeby, co nie oznacza że "daje sobie w kaszę dmuchać" :) Sprowokowany potrafi pokazać na co go stać! Atakuje w ostateczności, licząc na to, że jednak intruz dla własnego dobra pierwszy zrezygnuje.
Mastif Pirenejski to pies otwarty, który lubi ludzi. Zaproszonych gości traktuje swobodnie i po przyjacielsku -skoro Pan wpuścił to MP w pełni ich akceptuje (u nas nie ma żadnego problemu, żeby zostawić gości sama na sam z psem) W stosunku do dzieci i małych zwierząt niezwykle łagodny i opiekuńczy.


 

Wzorzec FCI


Kraj pochodzenia
Hiszpania (Aragonia)

Wygląd
Bardzo duży, mocny i muskularny pies. Zbudowany harmonijnie, mimo rozmiarów nie powinien sprawiać wrażenia ociężałego.


Wielkość
Wzrost: psy min. 77 cm, suki min. 72 cm - preferuje się psy większe

Szata
Gruba, gęsta, umiarkowanie długa.

Maść
Podstawowym kolorem jest biały, zawsze z dobrze zaznaczoną maską wokół oczu. Mogą występować łaty. Dopuszczalne kolory łat: szary, złotożółty, brązowy, czarny, srebrny, beżowy, piaskowy.

Głowa
Duża, mocna, umiarkowanie długa. Proporcje mózgoczaszki do kufy jak 5:4. Mózgoczaszka szeroka, z profilu nieco wypukła. Stop łagodnie zaznaczony. Kufa o prostym profilu. Nos duży, szeroki, czarny.

Oczy
Małe, migdałowatego kształtu, w kolorze orzechowym. Wyraz czujny, szlachetny, przyjazny i inteligentny. Powieki czarne. W stanie czuwania powinny przylegać; w stanie spoczynku dolna powieka może być lekko obwisła.

Uszy
Średniej wielkości, trójkątne, płasko zwisające. Osadzone powyżej oczu. Gdy pies jest zainteresowany, zewnętrzne krawędzie odstają od policzków.

Tułów
Pies nieco dłuższy niż wyższy. Kłąb dobrze zaznaczony, grzbiet mocny, poziomy.

Kończyny przednie
Proste i równoległe, mocne.

Kończyny tylne
Potężne i muskularne, miarkowanie kątowane. Preferowane podwójne ostrogi ("wilcze pazury"), ale pojedyncze ostrogi lub ich brak nie stanowi wady.

Ogon
Osadzony średnio wysoko. Końcówka podkręcona. W spoczynku ogon zwisa, w ruchu noszony szablasto.

Długość życia
8-13 lat.

Temperament

Mastif pirenejski jest spokojny, posłuszny i niezmiernie inteligentny. W stosunku do obcych jest stosunkowo nieufny, czujny i dumny jednocześnie. W swoim zachowaniu wobec innych psów nie okazuje oznak agresywności, mając świadomość swojej wielkiej siły. Gdy pojawi się jednak jakiekolwiek zagrożenie, pies ten jest niezwykle sprawny w walce. Mastif pirenejski zna swoją wielką siłę i wie jak ją użyć. Jest bardzo dobrym psem obronnym i stróżującym. Jeśli ktoś niepowołany wkroczy na chroniony przez niego teren, musi być przygotowany na walkę z psem, któremu niestraszna jest potyczka z wilkiem czy nawet niedźwiedziem. Posiada głęboki i mocny głos, ale jest zazwyczaj cichy. Mastif pirenejski jest niezmiernie łagodny i przyjacielski w stosunku do swojej rodziny i osób mu znanych. To pies niezwykle czuły i delikatny wobec dzieci swojej ludzkiej rodziny, które traktuje niczym swoje własne. Mastif pirenejski nie będzie zagrażał innym bez powodu i jest przeważnie miłym, ale bardzo odważnym, szybko reagującym w sytuacji zagrożenia psem.

Pielęgnacja
Futro mastifa pirenejskiego powinno być regularnie, co tydzień szczotkowane, aby zapobiegać powstawaniu kudłów. W okresie linienia czesanie powinno odbywać się codziennie (pies zrzuca sierść dwa razy do roku). Szczotkowanie nie tylko oczyszcza skórę, ale również pobudza krążenie krwi. Należy również regularnie sprawdzać paznokcie, uszy i zęby.

Idealny dom
Mastif pirenejski potrzebuje wiele przestrzeni i ruchu. To bardzo duży pies i dlatego nie nadaje się do mieszkania w bloku. Potrzebuje dużej, dobrze zabezpieczonej działki, po której mógłby swobodnie biegać, położonej w terenie wiejskim lub podmiejskim.

Ćwiczenia
Mastif pirenejski nie jest zbyt aktywnym psem, ale potrzebuje stosunkowo dużej ilości ruchu, aby pozostawać w dobrej formie. Powinien przez długi czas przebywać na swojej dobrze zabezpieczonej działce, gdzie mógłby swobodnie biegać. Oczywiście, codziennie powinien być zabierany na, co najmniej, dwa długie spacery.

Wychowanie

Masif pirenejski bardzo łatwo poddaje się tresurze. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Oczywiście, niezbędna jest odpowiednio wczesna socjalizacja szczeniaka.